Вівторок, 19.03.2024, 12:54

Вітаю Вас Гість | RSS
Вивчаємо інформатику
Електронний підручник з інформатики для 9 класу
Проект учнів СЗШ № 8 м. Хмельницького
ГоловнаРеєстраціяВхід

Меню сайту

Форма входу

Внутрішня пам'ять                                                                                        Урок 5

Зовнішня пам'ять

Зовнішню пам'ять комп'ютера реалізують у вигляді різноманітних пристроїв для зберігання цифрових даних. Завдяки цим пристроям ми можемо зберігати на комп'ютері інформацію та результати своєї роботи й переносити їх в інші інформаційні системи. Крім того, на таких пристроях можуть зберігатися проміжні результати роботи програм.

Пристрій зберігання даних складається з носія, на якому записано дані, та допоміжного обладнання, що забезпечує можливість їх записування, читання і передавання.

Носій даних може бути знімним або ні. Після вимкнення живлення інформація, що міститься на пристрої зберігання даних, не втрачається.

Екскурс в історію. Перші пристрої зберігання були дуже громіздкими — носії (дискові пластини) розміщувались у циліндричному корпусі діаметром близько 0,5 м, а допоміжне обладнання займало цілу шафу. Поширеними були також пристрої зберігання на основі магнітних стрічок. Як знімні носії тривалий час використовували дискети, що містили одну дискову пластину. В усіх цих пристроях застосовувався магнітний спосіб запису.

Завдяки використанню нових технологій і способів запису розміри сучасних пристроїв зберігання значно менші, а їхня ємність постійно збільшується.

Ця тенденція має зберігатися й надалі, оскільки обсяги інформації зростають фантастичними темпами. Проблемою є також забезпечення тривалого терміну зберігання інформації, коли це необхідно, адже носії інформації не вічні, матеріал, з якого їх виготовлено, з часом руйнується.

Нині найпоширенішими пристроями зберігання та носіями інформації є дискові накопичувачі, оптичні диски і флеш-пам'ять.

Дискові накопичувачі

Основними пристроями для зберігання даних в інформаційних системах наразі є дискові накопичувачі (жорсткі диски). Це пристрої, призначені для запису, читання та довготривалого зберігання даних і програм; зазвичай їх розміщують у системному блоці комп'ютера, проте вони можуть бути і зовнішніми пристроями.

Основні характеристики дискового накопичувача: ємність, тип інтерфейсу (спосіб підключення диска), швидкість передавання даних та середній час доступу до даних.

  

Магнітний дисковий накопичувач містить кілька встановлених на одній осі пластин, на які записують дані. Читання й записування інформації здійснюють магнітні головки, розташовані по обидва боки від пластин. Коли дисковий накопичувач працює, його пластини обертаються з великою швидкістю. Носій даних (пластини) — незнімний.

Поширення набувають також твердотільні накопичувачі (англ. SSD — Solid State Drive або Solid State Disk), які побудовані на основі енергонезалежної або енергозалежної пам'яті та не мають рухомих частин.

 

Оптичні носії та оптичні дисководи

Для довгострокового зберігання інформації сьогодні використовують оптичні носії (DVD-диски, рідше — CD-диски). Записування даних на ці носії та зчитування з них здійснюється із застосуванням лазера. Для цього використовуються відповідні дисководи та плеєри.

 

 

Є кілька стандартів DVD-дисків: DVD-ROM (лише для читання), DVD±R (для читання та одноразового запису), DVD±RW (для читання, багато¬разового запису та видалення). Аналогічні стандарти існують і для CD. Недоліками CD- та DVD-дисків вважають їхню ламкість, чутливість до подряпин, впливу вологи і сонячних променів, тому поводитися з такими дисками слід обережно. Ємності жорстких дисків та флеш-накопичувачів зростають, їхнього технологічного максимуму ще не досягнуто.

Флеш-накопичувачі

У підрозділі «Постійна пам'ять» згадувалася так звана флеш-пам'ять. Цю технологію використовують для виготовлення зовнішніх пристроїв зберігання, які підключають до комп'ютера через порт USB. Такі накопичувачі не містять рухомих частин, а тому надійніші й компактніші за магнітні жорсткі диски.

Флеш-пам'ять компактна, дешева і споживає мало електроенергії. Завдяки цьому її широко застосовують у портативних пристроях, що працюють на батарейках і акумуляторах: цифрових фото- та відеокамерах, диктофонах, МРЗ-плеєрах, КПК, мобільних телефонах, смартфонах тощо.

Висновки

1. У комп'ютерах для подання числових даних використовують двійкову систему числення, а для подання текстових даних — набори символів (зокрема, ASCII, Unicode).  

2. Фотографії, твори живопису, малюнки, креслення зберігають у комп'ютері у вигляді растрових або векторних зображень. 

3. Програми, що виконуються процесором, мають бути подані у двійковій формі машинною мовою програмування. їх записують у вигляді, прийнятному для сприйняття людиною, а на машинну мову перетворюють автоматично.

4. Центральний процесор — основний компонент комп'ютера, призначений для керування всіма його пристроями та виконання арифметичних і логічних операцій над даними.

5. Материнська плата — пристрій, на якому встановлено внутрішні ко поненти комп'ютера. Використовується для передавання даних мі ж усіма його пристроями.

6. Оперативна пам'ять — швидкодіюча пам'ять, призначена для зали сування, зберігання та читання інформації у процесі її обробки.

7. Постійна пам'ять — швидкодіюча енергонезалежна пам'ять, призна. чена для зберігання інформації, що не змінюється під час виконання програм. Забезпечує лише можливість читання інформації.

8. Пристрій зберігання даних складається з носія, на якому записано дані, та допоміжного обладнання, що забезпечує можливість запису, вання, читання і передавання.

9. Найпоширеніші пристрої зберігання даних — накопичувачі на магнітних дисках. Для перенесення інформації використовують флеш-накопичувачі та оптичні диски.  

пр
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 3307

Міні-чат

Друзі сайту
CЗОШ І-ІІІ ступенів №8 м.Хмельницького (офіційний сайт) Кликніть тут

Сайт початкової школи СЗОШ №8 Кликніть тут  

Проект учнів школи Інтерактивна книга "Українські народні казки". Кликніть тут


Сайт нашої першої вчительки, вчителя початкової школи Атаманюк Н.В. Кликніть тут  

Сайти нашого вчителя інформатики та математики Кравчук Г.Т.. Сайт-портфоліо чи Профільна інформатика

Проект учнів профільного класу. Тематичні блоги "Мій рідний край - Хмельницький"

 Каталог - Сайти шкіл та освітніх закладів

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук


Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz