Всесвітня павутина Адресація в Інтернеті
Інші служби та можливості Інтернету
Веб — найпопулярніша, але не єдина служба Інтернету. Більше того, вона доволі нова. У мережі є служби набагато старші, і вони досі функціонують успішно. Найвідоміша серед них — електронна пошта; давніми «мешканцями» глобальної мережі є також групи новин та служба передавання файлів. Із «молодших братів» Всесвітньої павутини слід згадати, зокрема, службу обміну миттєвими повідомленнями та ІР-телефонію.
Електронна пошта
Це найдавніша служба Інтернету. Нескладно здогадатися, що мова йде про електронний аналог звичайної пошти, який, проте, працює значно швидше — електронні листи з однієї точки земної кулі в іншу доходять за секунди. Її основа — поштові сервери, які приймають, відправляють і зберігають електронні листи. Електронна пошта використовує протоколи РОРЗ (Post Office Protocol Version 3 — протокол поштового відділення, версія 3), ІМАР (Internet Message Access Protocol — протокол доступу до повідомлень в Інтернеті) та SMTP (Simple Mail Transfer Protocol — простий протокол передавання пошти).
Щоб отримати можливість користуватися цією службою, ви маєте завести на поштовому сервері скриньку з певною адресою. Знаючи її, інші користувачі зможуть надсилати вам повідомлення не лише з текстом, а й із зображеннями та іншими вкладеними файлами. Для читання та надсилання електронних листів зазвичай використовують програму-клієнт електронної пошти, зокрема Outlook Express, The Bat!
Служба передавання файлів (FTP)
Ця служба забезпечує обмін файлами між комп'ютерами за допомогою Інтернету. Вона використовує протокол FTP (File Transfer Protocol — протокол передавання файлів). Для доступу до служби потрібна спеціальна програма-клієнт або веб-браузер. Хоча це також одна з найстаріших служб, яку використовували ще до появи Інтернету (протокол FTP з'явився 1971 року), вона не втратила свого значення й сьогодні. Її застосовують для розповсюдження програмного забезпечення та передавання великих обсягів даних (зокрема, для пересилання підготовлених до друку електронних файлів книжок від видавництва до типографії).
Служби миттєвих повідомлень
Установивши на комп'ютері клієнтську програму-месенджер та приєднавшись до однієї зі служб миттєвих повідомлень (Instant Messaging Service, IMS), ви зможете обмінюватися повідомленнями в режимі реального часу.
Нині поширення набули кілька таких служб: ICQ, MSN, Skype.
Кожна з них має власний сервер і окреме керування. Тому, скажімо, користувачі ICQ не можуть зв'язуватися з користувачами MSN. Розробники служб пропонують свої програми-месенджери, зокрема ICQ, MSN Messenger; є також програми незалежних розробників, які дають змогу підключатися до різних служб.
Групи новин
Це найстарша з інтернет-служб, що забезпечують спілкування користувачів на певну тему. Зараз її майже не використовують.
ІР-телефонія
Так називають послугу з передавання телефонних розмов абонентів через мережу Інтернет з використанням протоколу IP. При цьому стандартний телефонний сигнал поділяється на пакети, що передаються мережею.
Сервер IP-телефонії підключений як до телефонних ліній (тому він може з'єднатися з будь-яким телефоном у світі), так і до Інтернету (а отже, сервер може зв'язатися з будь-яким комп'ютером, підключеним до цієї мережі). Вартість IP-телефонії значно нижча, ніж традиційного телефонного зв'язку, особливо коли мова йде про міжнародні дзвінки.