Комп'ютери на будь-який смак: від сервера до смартфона
За допомогою комп'ютерів сьогодні виконують найрізноманітніші завдання, а тому серед них є пристрої з різними характеристиками, обчислювальними можливостями та розмірами. Це спеціалізовані комп'ютери, вбудовані в побутові пристрої, портативні комп'ютери та мобільні телефони з обчислювальними можливостями, потужні й універсальні настільні комп'ютери, а також надпотужні суперкомп'ютери, що використовують для керування масштабними системами.
Залежно від розміру, призначення й вартості розрізняють шість типів комп'ютерів.
• Вбудовані комп'ютери. Це невеликі комп'ютери, якими оснащують побутові прилади на зразок пральних машин, а також автомобілі, виробниче устаткування тощо. Зокрема, в автомобілі комп'ютер керує клімат-контролем, роботою двигуна та інших систем, спрощує паркування, надає різноманітну інформацію водієві. Вбудовані комп'ютери призначені для виконання певних завдань; вони не є універсальними.
• Мобільні пристрої. До них належать смартфони та інші комунікаційні пристрої, що мають обчислювальні можливості й підключаються до Інтернету. До цієї категорії також можна віднести портативні програвачі та ігрові пристрої, що можуть підключатися до Інтернету.
• Персональні комп'ютери. Універсальні комп'ютери, якими в певний момент часу може користуватись одна особа. До цієї категорії належать настільні комп'ютери, ноутбуки, планшетні комп'ютери, кишенькові персональні комп'ютери (КПК). З настільним комп'ютером ви вже ознайомилися. Ноутбук — це переносний комп'ютер розміром з аркуш паперу, який може кілька годин працювати від акумулятора. КПК — портативний обчислювальний пристрій, який використовують для читання, перегляду зображень, ведення нотаток тощо.
• Сервери середнього класу. Комп'ютери, призначені для підтримки інформаційних систем невеликих і середніх підприємств. Такі сервери потужніші за персональні комп'ютери й одночасно можуть обслуговувати багато користувачів, які підключаються до них за допомогою своїх персональних комп'ютерів.
• Сервери вищого класу. Потужні комп'ютери, що їх встановлюють великі підприємства, банки, мобільні оператори. Сервери цього класу розраховані на безперервну цілодобову роботу і одночасно обслуговують запити тисяч користувачів.
• Суперкомп'ютери. Це комп'ютери з величезною обчислювальною потужністю. їх використовують для виконання завдань, які вимагають інтенсивних обчислень, зокрема для прогнозування погодно-кліматичних умов, керування космічними польотами, моделювання ядерних випробовувань. Традиційний суперкомп'ютер коштує кілька мільйонів доларів. Щоб зменшити його вартість, почали використовувати суперкомп'ютерні кластери, що складаються з кількох серверів середнього класу, які діють як один. Наприклад, один із таких комп'ютерів — Blue Gene/P фірми IBM — може містити 65 536 процесорів.
Ближчим часом має з'явитися нова його конфігурація з 294 912 процесорами.
Смартфон