Комп'ютерні віруси Боротьба зі шкідливими програмами
Троянські коні та хробаки
Окрім комп’ютерних вірусів є ще одна категорія шкідливих програм, які дають змогу зловмисникам збирати інформацію, модифікувати та пошкоджувати її, а також порушувати роботу комп’ютера чи використовувати його ресурси зі зловмисною метою. Ці програми називають троянськими програмами, троянськими конями або просто троянами.
Троян не є вірусом, оскільки не здатен само відтворюватися. Він запускається користувачем або автоматично. Щоб це відбулося, трояна маскують під іншу програму або надають неправдиву інформацію щодо призначення трояна.
Троянський кінь – шкідлива програма, що може збирати інформацію, модифікувати та пошкоджувати її, порушувати роботу комп’ютера чи використовувати його ресурси у зловмисних
Із розвитком мереж з’явилася ще одна категорія шкідливих програм – мережні хробаки. Вони здатні до самовідтворення, але на відміну від комп’ютерних вірусів, не «оселяються» в інших програмах.
Мережні хробаки – шкідливі програми, які потрапляють до комп’ютера через мережу
Мережевий хробак може спричинити втрату програм і даних, а також викрадення персональних даних користувача.
Екскурс в історію. Перший вірус під назвою Pervading Animal з’явився на світ випадково наприкінці 1960-x років. Це була звичайна текстова іграшка для комп’ютера Univac 1108. За допомогою кількох циклів запитань програма намагалася вгадати назву тварини, яку мав на думці користувач. Через те що програма містила помилку, в разі додавання нових запитань модифікована гра записувалася поверх старої версії й копіювалася в інший каталог. Звісно, диск через деякий час переповнювався.