Урок 13 Троянські коні та хробаки
Комп’ютерні віруси
Побутує думка, що термін «комп’ютерні вірус» уперше застосував співробітник Лехайського університету (США) Фред Коен. Сталося це 1984 року на сьомій конференції з безпеки інформації, що відбулося у США. Відтоді минуло чималу часу, проте чіткого означення комп’ютерного вірусу так і не з’явилося, позаяк багато різних програм мають властиві вірусам риси. Наведемо одне з поширених означень комп’ютерного вірусу.
Середовище розповсюдження вірусу
Як і звичайні віруси, комп’ютерні віруси є паразитами, яким для розповсюдження потрібен «хазяїн-носій» - вони ховають у ньому свій код. Залежно від того, де розміщується цей «хазяїн-носій», розрізняють такі типи вірусів.
- Завантажувальні віруси розміщуються в тій самій області диска, що й файли ОС, та активізуються в момент її завантаження.
- Файлові віруси зазвичай містяться у виконуваних файлах (такі файли мають розширення імені exe, com, sys, dll).
- Мережеві віруси «оселяються» в комп’ютерах мережі та розповсюджуються нею.
- Мікровіруси розміщуються у файлах документів із макросами. Макроси – це невеликі програми, написані мовою програмування, яку підтримують деякі прикладні програми. Наприклад, програми Microsoft Office підтримують мову Visual Basic, тож написані нею макровіруси можуть міститися в текстових документах Word і електроних таблицях Exele.
Сам вірус – невелика програма, розмір якої вимірюється щонайбільше в кілобайтах. Коли ви запускаєте на своєму комп’ютері вражену програму чи відкриваєте вражений документ, вірус активізується та змушує комп’ютер діяти за своїми інструкціями.
Деструктивні можливості вірусів
Віруси по-різному впливають на роботу комп’ютера. Одні лише зменшують обсяг вільної пам'яті на диску, інші ж створюють різні ефекти: графічні, звукові тощо. Є віруси, що можуть призвести до серйозних перебоїв у роботі системи і навіть спричинити втрату даних.
Ознак того, що комп’ютер уражено вірусом, можуть бути такими: