Елементи інтерфейсу Windows XP Діалогові вікна
Вікна папок і програм
Інтерфейс більшості програм, призначених для роботи в системі Windows, а також інтерфейс, що дає змогу працювати з папками, реалізовано за допомогою однотипних вікон.
Вікно - прямокутна ділянка екрана, в межах якої користувач працює з певним об'єктом ОС, застосовуючи для керування ним стандартний набір елементів інтерфейсу.
Від цього терміну походить і назва самої операційної системи: «windows» англійською мовою означає «вікна». В ОС Windows є два типи вікон: вікна папок і програм, в яких відображується вміст певного об'єкта, та діалогові вікна, які не відповідають жодному об'єкту операційної системи, а відображуються тимчасово — для введення даних та виведення повідомлень.
Основні елементи вікна
Вікно папки чи програми містить типові елементи. Розглянемо їх на прикладі вікна папки Мої документи, яку система створює для кожного користувача комп'ютера
Відкрийте вікно цієї папки за допомогою команди Пуск ► Мої документи (клацніть кнопку Пуск і виберіть у меню пункт Мої документи).
У таблиці описано елементи вікна папки або програми, їх розташування, а також основні дії, які за допомогою цих елементів можна виконати.
Меню
Під час роботи з будь-якою програмою Windows користувач має давати їй певні команди. Їх можна викликати із системного і головного меню, які є у вікні програми або папки, а також із контекстного меню, що виводиться майже для кожного об'єкта у вікні.
Системне меню та рядок меню
Системне меню та рядок меню — обов'язкові елементи вікна будь-якої програми Windows. Системне меню відкривається після клацання мишею значка на лівому краю заголовка вікна. Це меню містить майже однаковий для всіх програм набір команд:
Вони дають змогу виконувати дії з вікном без застосування миші. Рядок головного меню розташований безпосередньо під заголовком вікна
Набір меню у цьому рядку в кожної програми свій. У меню зібрано команди, призначені для виконання певного завдання. Зокрема, меню Файл містить команди, призначені для відкриття, збереження і за¬криття файлів, меню Правка — команди для внесення змін у файли. Щоб вибрати одну з таких команд, слід відкрити меню, клацнувши мишею його назву в рядку меню, а потім знайти потрібну команду і клацнути її лівою кнопкою миші. Щоб закрити меню без вибору жодної команди, до-статньо клацнути мишею в будь-якому вільному місці поза цим меню.
Типи елементів меню
Вигляд елементів меню свідчить про певні особливості їх використання.
Крім того, назви деяких команд меню можуть бути подані шрифтом сірого кольору. Такі команди в поточний момент недоступні.
Контекстні меню
Набір команд контекстного меню змінюється залежно від того, на об'єкті якого типу користувач клацнув правою кнопкою миші. Контекстне меню також відкривається після клацання на об'єктах, які містяться в документах, створених у прикладних програмах, та після клацання на елементах інтерфейсу. Зазвичай контекстне меню містить команду Властивості, за допомогою якої можна змінювати параметри вибраного об'єкта.
Робота з кількома вікнами
Якщо одночасно відкрито і виведено на екран кілька вікон, то вікно, розташоване поверх інших, буде активним. Лише воно реагуватиме на виконувані користувачем дії, наприклад на натискання клавіш чи клацання мишею. Щоб перейти до іншого вікна (зробити його активним), слід або клацнути лівою кнопкою миші в будь-якому місці цього вікна, або на панелі завдань клацнути відповідну йому кнопку. Так реалізується багатозадачність ОС Windows: для того щоб перейти до роботи з іншою програмою, не потрібно закривати поточну — достатньо лише змінити активне вікно.