Урок 6 Операційна система та її функції
Різновиди програмного забезпечення
Інформаційна система складається з апаратного та програмного забезпечення. Апаратне забезпечення — це технічні засоби, необхідні для функціонування системи, а програмне забезпечення — інформація що визначає її поведінку.
Різновиди програмного забезпечення
Користувача, який виконує за допомогою комп'ютера певне завдання, можна порівняти з архітектором або замовником будівельних робіт, програми, якими він послуговується, — з робітниками-будівельниками, а пристрої комп'ютера — зі знаряддями праці та будматеріалами. Уявіть, що будівельників багато (на сучасних комп'ютерах ураз виконуються десятки програм), а знарядь праці — мало (один процесор, один жорсткий диск, одна чи дві мікросхеми оперативної пам'яті тощо). Кількість будівельних матеріалів (ємність оперативної пам'яті чи жорсткого диска) також обмежена.
У такому разі неодмінно виникатимуть проблеми: один і той самий інструмент може знадобитися кільком робітникам, вони сперечатимуться щодо ділянок роботи, постійно бракуватиме матеріалів тощо. Кого в описаній ситуації не вистачає? Звичайно, прораба — керівника, який би ефективно розподіляв наявні ресурси і стежив за дотриманням порядку.
У комп'ютері такими керівниками є програми, які називають системними. Програми, які, так би мовити, грають роль робітників-будівельників, називають прикладними.
Системні, прикладні та службові програми
Отже, програмне забезпечення (ПЗ) комп'ютера можна поділити на системне і прикладне. Прикладні програми призначені для виконання завдань конкретного типу (наприклад, для малювання рисунків, введення тексту, роботи в Інтернеті), а тому різновидів таких програм дуже багато. Натомість системні програми бувають лише двох типів: операційні системи (ОС) та утиліти.
Операційні системи «головують» у роботі комп'ютера, керуючи всіма його прикладними програмами та пристроями, а утиліти — це невеликі програми, що підтримують роботоздатність комп'ютера або підвищують ефективність його роботи.
Утиліти часто відносять не до системного, а до службового програмного забезпечення разом з антивірусами, архіваторами, засобами для запису даних на оптичні носії та іншими вузькоспеціалізованими програмами.
Отже, програмне забезпечення комп'ютера можна класифікувати так:
Різновиди прикладних програм
Сьогодні існують мільйони прикладних програм, які можуть виконувати найрізноманітніші завдання. Щоб розібратися в цьому розмаїтті, програми слід певним чином класифікувати. Найчастіше це роблять за функціональним призначенням: програми, які застосовують для виконання подібних завдань, відносять до одного класу. Кілька класів програм, що використовуються в одній сфері людської діяльності, об'єднують у ширший клас.
Класифікацію найпоширеніших різновидів прикладних програм
Опишемо призначення кількох класів прикладних програм.
• Системи обробки текстів використовують для створення та опрацювання текстової інформації.
• Табличні процесори призначені для опрацювання інформації, поданої у вигляді таблиць.
• Середовища програмування використовують для створення програмного забезпечення.
• Браузери застосовують для перегляду інформації в Інтернеті.
• Системи керування базами даних надають ефективні засоби для зберігання й обробки великих обсягів даних.
• Графічні редактори призначені для створення та обробки зображень.