Служби Інтернету Інші служби та можливості Інтернету
Всесвітня павутина
Сьогодні ця служба займає панівне місце в Інтернеті. Інші її назви — World Wide Web, WWW, W3, Веб.
З технічного погляду вона являє собою сукупність документів, розміщених на веб-серверах.
Веб-сервер — це підключений до Інтернету комп'ютер, який приймає від інших запити на отримання певних даних, обробляє їх та видає результати, використовуючи протокол HTTP (HyperText Transfer Protocol — протокол передавання гіпертексту).
Програму, за допомогою якої обробляються запити, також називають веб-сервером.
Програми-клієнти мають робити запити до веб-серверів, використовуючи протокол HTTP. Найчастіше такими програмами є веб-браузери, які ще називають просто браузерами або оглядачами.
Концепцію Всесвітньої павутини було розроблено 1989 року в Європі, у Європейській Раді з ядерних досліджень (фр. Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire, CERN). ЇЇ запропонував британський вчений Тім Бернерс-Лі; він також протягом двох років розробив протокол HTTP та мову HTML 1991 року
Всесвітня павутина стала загальнодоступною в Інтернеті, а 1993 року з'явився веб-браузер NCSA Mosaic, і популярність Всесвітньої павутини почала зростати великими темпами.
Веб-сторінки та веб-сайти
На веб-серверах розміщено веб-сторінки — документи, розмічені з використанням мови HTML (HyperText Markup Language — мова гіпертекстової розмітки). Файли веб-сторінок зазвичай мають імена з розширенням html чи htm. Веб-сторінки значно відрізняються від сторінок звичайних книжок, оскільки текст на них зазвичай розміщено невеликими блоками, він насичений ілюстраціями, анімацією і, що найважливіше, містить посилання на інші веб-сторінки
Отже, веб-сторінки наповнені «чимось більшим, ніж текстом», інакше кажучи, гіпертекстом.
Гіпертекст — це текст, у який вбудовано спеціальні коди (теги), що задають його форматування (заголовки, шрифтові виділення тощо) і розміщення в ньому ілюстрацій та мультимедійних об'єктів.
Від тегів, зокрема, залежить, який вигляд матиме веб-сторінка у браузері. Форматування тексту за допомогою тегів називають розміткою.
Термін «гіпертекст» було введено 1965 року Тедом Нельсоном для позначення «тексту, який розгалужується чи виконує дії за запитом». У більш широкому розумінні цього терміну гіпертекстом є будь-який твір, словник чи енциклопедія, що містить посилання на інші частини тексту.
Один з основних елементів веб-сторінки — гіпертекстові посилання (скорочено — гіперпосилання чи просто посилання). Їх також створюють за допомогою тегів HTML. На посилання можна перетворити будь-який фрагмент тексту, малюнок, відеофрагмент.
Клацнувши посилання лівою кнопкою миші, ви перейдете у певне місце тієї самої веб-сторінки чи відкриєте іншу веб-сторінку, що, можливо, також міститиме посилання. Після його вибору можна потрапити на ще одну веб-сторінку і т. д.
Веб-сторінки в Інтернеті пов'язані між собою довільно — саме тому такий спосіб організації інформації дістав назву «Всесвітня павутина».
Поряд із терміном «веб-сторінка» вживають термін «веб-сайт», хоча їх значення дещо різні.
Веб-сторінка являє собою розміщений на веб-сервері гіпертекстовий документ.
Веб-сайт — це сукупність подібних за змістом і оформленням веб-сторінок, які пов'язані між собою гіперпосиланнями та розміщені на одному веб-сервері.
Завдяки службі Веб відбувся бурхливий розвиток Інтернету. І сьогодні Веб — це не просто середовище, де зберігаються мільйони веб-сторінок. На його основі функціонує багато засобів, які надають користувачам різноманітні можливості.
Пошукові системи
Так називають веб-сайти, що надають можливості для пошуку інформації в Інтернеті. Найпопулярніші серед них — Google та Yahoo!.
Вікі
Веб-сайт, структуру та вміст якого можуть змінювати користувачі, на-зивають вікі. Засоби для цього надає сам сайт. Найбільший та найвідоміший вікі-сайт — Вікіпедія (інтернет-енциклопедія). Першу вікі-мережу, Портлендське сховище зразків програмного коду, було створено 1995 року програмістом Уордом Каннінгемом. Слово «wiki», точніше "wiki-wiki", він запозичив із гавайської мови, в якій воно означає «швидко».
Веб-форуми
Веб-форум — це місце для спілкування учасників інтернет-спільнот. Зазвичай форуми є тематичними, оскільки пропонують фіксований набір тем для обговорення. Спілкування відбувається в режимі, коли часу для відповіді достатньо багато. Форуми часто використовують для проведення різних консультацій, обміну досвідом.
Блоги
Останніми роками набули популярності так звані блоги (англ. blog, від web log — мережний журнал або щоденник подій). Це доступні для публічного перегляду особисті сайти, на яких власники регулярно розміщують інформацію (текст, зображення тощо).
На блогах зазвичай публікують невеликі за обсягом актуальні записи, які сортуються у зворотному порядку (останній вгорі). Сторонні читачі можуть відвідувати блоги та вступати з автором у публічну полеміку.
Фотографії, музика та відеоінформація в Інтернеті
В Інтернеті є багато графічної, аудіо- та відеоінформації. Її організовано по-різному. Це сайти, на які ви можете завантажувати зроблені вами фотографії, служби, подібні до радіостанцій, сховища аудіозаписів, доступні для прослуховування, перегляду або завантаження.
Відеоролики можуть відтворюватися в окремих областях веб-сторінок (зокрема, на сайтах новин).
Існують також сайти, на які відеоінформацію дозволяється завантажувати всім.
Інтернет-магазини
Інтернет-магазин — це веб-сайт, через який можна придбати певні товари чи послуги. Він містить систематизований опис товарів, зазвичай із фотографіями. Інтернет-магазин приймає замовлення на придбання товару та пропонує клієнтові на вибір кілька варіантів розрахунку (за допомогою картки, готівкою тощо). Замовлений товар постачається клієнтові.