Урок 3 Історія обчислювальної техніки
Основи комп'ютерних систем
Навряд чи серед вас знайдеться людина, яка б жодного разу не бачила комп'ютера, та чи всі знають, що в нього всередині, й чи можуть розповісти, на яких принципах ґрунтується його робота? Дізнатися про це цікаво не лише через те, що комп'ютерна техніка — один із найвизначніших і найчудовіших витворів людського розуму. Сьогодні світ довкола нас комп'ютеризований — комп'ютери використовують майже в усіх сферах життя, і сучасна людина має досконало володіти цим інструментом. Щоб досягти такого рівня, передусім потрібно добре знати основні принципи будови та функціонування комп'ютерних систем.
Що таке комп'ютер
Термін «комп'ютер» (від англ. to compute, computer — обчислювати, обчислювач) спочатку означав людину, яка виконує обчислення. Зараз так називають машини, хоча сучасні комп'ютери виконують багато завдань, безпосередньо не пов'язаних із математикою.
Комп'ютер — програмований електронний пристрій, який приймає дані, обробляє їх, відображує результати у вигляді інформаційних повідомлень і за потреби зберігає дані для їх подальшого вико-ристання.
У цьому означенні згадуються чотири інформаційні процеси:
• введення — передавання даних до комп'ютера;
• обробка — виконання операцій над даними;
• виведення — відображення результатів (передавання інформації користувачу);
• зберігання — зберігання даних, програм і результатів для подальшого використання.
Можливість виконання вказаних процесів є основною властивістю комп'ютерів. Проте не кожний із них виконує всі чотири процеси. Зокрема, комп'ютери, вбудовані в побутові пристрої, зазвичай не зберігають результати для їх подальшого використання. З іншого боку, не всі електронні пристрої можна вважати комп'ютерами. Наприклад, ним не е звичайний радіоприймач (оскільки він не програмований).
Як програмований пристрій, комп'ютер все робить за програмою, а отже, саме програми визначають, які завдання можна буде виконувати за його допомогою — математичні розрахунки, створення текстових документів, перегляд фотографій, відтворення музики тощо.